Lokata rentierska – kiedy warto ją założyć?

Lokata rentierska – kiedy warto ją założyć?

Niektóre oferty banków są tak popularne, że zna się właściwie każdy z nas. Bardzo chętnie zakładamy rachunki oszczędnościowe, zaciągamy pożyczki i kredyty. Zainteresowaniem cieszą się również lokaty, zarówno te oszczędnościowe, jak i terminowe. Czy jednak wiemy, czym jest tak zwana lokata rentierska?

Okazuje się, że tą usługę finansową oferuje wiele banków, mimo tego jednak, prawie w ogóle nie jest ona popularna. Wpływa na to wiele czynników, przede wszystkim chodzi o brak odpowiedniej reklamy i ciekawego prezentowania oferty. A szkoda, bo dla niektórych osób takie rozwiązanie mogłoby okazać się nie tylko atrakcyjne, ale również rozsądne.

Lokata ta, podobnie zresztą jak wszystkie inne, zostaje założona po to, aby oszczędzać pieniądze. Jeśli posiadamy określony kapitał i pragniemy go mądrze zainwestować, chyba nie mogliśmy lepiej trafić. Zakładając lokatę zezwalamy bankowi by dowolnie dysponował przez jakiś czas naszymi pieniędzmi, co daje po prostu możliwość obrotu. W zamian za to my natomiast mamy szansę zarobienia, bank wypłaca nam bowiem odsetki. Okazuje się jednak, że lokata rentierska nieco się różni od tych tradycyjnych, które znane są każdemu z nas. Przede wszystkim chodzi o to, że odsetki wypłacane są klientowi co miesiąc, co oznacza, że nie podlegają kapitalizacji. Jest jeszcze jedna opcja, która zakłada, że odsetki wypłaca się co kwartał. W zależności od punktu widzenia, takie rozwiązanie może dla niektórych być korzystne. Naliczane co miesiąc odsetki nie są co prawda bardzo wysokie, ale nie trzeba zbyt długo czekać aż zostaną naliczone.

Niestety, specjaliści od spraw finansowych zgodnie stwierdzają, że lokata rentierska przeznaczona jest właściwie tylko dla zamożnych osób, wymaga się bowiem często, by wpłacić na rachunek aż kilkadziesiąt tysięcy złotych (sprawdź lokaty rentierskie z doradcą finansowym Open Finance).